sp1garwolin@poczta.onet.pl
25 682 33 71

ZASADY REKRUTACJI

                                              

do I. klasy Publicznego Gimnazjum nr 1 w Garwolinie

oraz

kryteria przyjmowania uczniów zamieszkałych poza obwodem szkoły

 

§ 1

Zasady przyjęć kandydatów do klas pierwszych gimnazjów dla młodzieży określają:

1) Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 20 lutego 2004r. w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do szkół publicznych oraz przechodzenia z jednych typów szkół do innych (Dz.U. Nr 26, poz. 232 ze zmianami), zwane dalej „Rozporządzeniem”,

2) Zarządzenie Nr 8 Mazowieckiego Kuratora Oświaty z dnia 28.01.2013r. w sprawie terminów rekrutacji oraz terminów składania dokumentów do publicznych gimnazjów na rok szkolny 2013/2014

§ 2

1. Publiczne Gimnazjum nr 1 w Garwolinie, z dniem 1 września 2013 r. zmienia nazwę, zgodnie z Uchwałą Nr XXXVI/173/2013 Rady Miasta Garwolina z dnia 28.01.2013 r. w sprawie zmiany nazwy Publicznego Gimnazjum Nr 1 w Garwolinie na Publiczne Gimnazjum Nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi.

2. Publiczne Gimnazjum nr 1 w Garwolinie, zwane dalej „gimnazjum” lub „szkołą”, w czasie rekrutacji do klas pierwszych, współpracuje z Wydziałem Oświaty i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Garwolin w szczególności w zakresie gromadzenia i przetwarzania dla celów związanych z rekrutacją danych zawartych na listach uczniów kończących klasę szóstą szkoły podstawowej, zamieszkałych w obwodzie gimnazjum.

 

§ 3

1. Kandydatów do klasy pierwszej przyjmuje się:

1) z urzędu – zamieszkałych*) w obwodzie gimnazjum,

2) na wniosek rodziców (prawnych opiekunów) – zamieszkałych poza obwodem gimnazjum, gdy szkoła dysponuje wolnymi miejscami.

2. Kandydat do klasy pierwszej składa dokumenty w jednej szkole tj. w gimnazjum obwodowym lub w gimnazjum poza obwodem.

3. Dane kandydata gromadzi i przetwarza dla celów rekrutacji szkoła, do której zostały złożone dokumenty wymienione w § 4.

§ 4

1. W terminach określonych harmonogramem naboru, absolwenci szkół podstawowych składają w sekretariacie szkoły następujące dokumenty:

1) zgłoszenie do gimnazjum (podanie) wg ustalonego wzoru. Formularz dokumentu należy wypełnić i wydrukować ze strony internetowej szkoły: www.jedynka-garwolin.pl ,

2) oryginał świadectwa ukończenia szkoły podstawowej oraz oryginał zaświadczenia o wynikach sprawdzianu przeprowadzanego w ostatnim roku nauki w szkole podstawowej,

3) 2 fotografie (z imieniem i nazwiskiem oraz datą urodzenia na odwrocie) oraz jeżeli kandydat posiada: dyplomy laureata konkursów przedmiotowych, orzeczenia i opinie poradni psychologiczno-pedagogicznej, zaświadczenia o ustalonym indywidualnym programie lub toku nauki, zaświadczenia lekarskie i inne (zgody, opinie) wymagane przez szkołę.

2. Dokumenty należy składać wyłącznie w plastikowych koszulkach.

 

§ 5

1. W przypadku gdy liczba kandydatów zamieszkałych poza obwodem gimnazjum jest większa niż liczba wolnych miejsc, którymi dysponuje gimnazjum, kandydatów tych przyjmuje się uwzględniając kryteria wymienione w § 6.

2. W celu przeprowadzenia rekrutacji do oddziałów dwujęzycznych, klas sportowych i mistrzostwa sportowego oraz w sytuacji o której mowa w ust. 1, dyrektor gimnazjum powołuje szkolną komisję rekrutacyjno-kwalifikacyjną, wyznacza jej przewodniczącego i określa zadania członków komisji. Komisja po otrzymaniu wymaganych dokumentów przeprowadza postępowanie rekrutacyjno-kwalifikacyjne i sporządza listę uczniów przyjętych do szkoły.

 

§ 6

1. Z zastrzeżeniem ust. 2, o przyjęciu do szkoły kandydata spoza obwodu decyduje suma punktów uzyskanych w postępowaniu rekrutacyjno-kwalifikacyjnym według następujących zasad:

1) liczba punktów uzyskanych w wyniku sprawdzianu przeprowadzanego w ostatnim roku nauki w szkole podstawowej ………………………………………………………...… max 40 pkt.,

2) liczba punktów uzyskanych z przeliczenia ocen z 5 przedmiotów na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej:

a) liczbowo określona ocena z języka polskiego ………………………..……......……max 6 pkt.,

b) liczbowo określona ocena z matematyki …………….……………………………….max 6 pkt.,

c) liczbowo określona ocena z historii i społeczeństwa ……….…………………....…max 6 pkt.,

d) liczbowo określona ocena z przyrody ………………….……...............................…max 6 pkt.,

e) liczbowo określona ocena z języka obcego nowożytnego ………………..….…….max 6 pkt.,

3) świadectwo z wyróżnieniem ………………….……………………..………......................8 pkt.,

4) liczba punktów uzyskanych za ocenę zachowania na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej:

a) wzorowe ……………………………………………………………………………….…..….. 4 pkt.

b) bardzo dobre ……………………………………..........................................……………... 2 pkt.

5) osiągnięcia kandydata w kategoriach:

a) naukowych –

- udział w konkursach przedmiotowych co najmniej na szczeblu wojewódzkim …………. 4 pkt.

b) sportowych lub artystycznych –

- miejsca 1-6 na szczeblu ogólnopolskim i miejsca 1-3 na szczeblu wojewódzkim ….…. 2 pkt.

- miejsca 1-3 na szczeblu powiatowym ……………………………………………………..... 1 pkt.

c) innych – praca na rzecz środowiska lokalnego i szkolnego lub wolontariat …………... 2 pkt.

6) komisja uwzględnia co najwyżej 3 osiągnięcia wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej,

7) maksymalna liczba punktów, które może uzyskać kandydat wynosi 90,

8) szkolna komisja rekrutacyjno-kwalifikacyjna nie ustala minimalnej liczby punktów decydującej o przyjęciu kandydata do szkoły.

2. Kandydaci o szczególnych indywidualnych predyspozycjach przyjmowani są do:

1) oddziałów dwujęzycznych z uwzględnieniem przepisu § 5 ust. 3 Rozporządzenia:          „Dla kandydatów do oddziałów dwujęzycznych w gimnazjach może być przeprowadzony sprawdzian uzdolnień kierunkowych na warunkach ustalonych przez radę pedagogiczną”.

2) klas sportowych oraz mistrzostwa sportowego na warunkach określonych w § 12 Rozporz.

3. Sprawdzian, o którym mowa w ust. 2, pkt. 1 odbywa się w trzecim tygodniu maja 2013 r.

4. Warunki, o których mowa w ust. 2, pkt. 1 stanowią odrębny dokument.

§ 7

Pierwszeństwo w przyjęciu do szkoły w przypadku uzyskania przez kandydatów spoza obwodu równej liczby punktów w postępowaniu rekrutacyjno-kwalifikacyjnym mają:

1) osoby przebywające w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, sieroty oraz osoby umieszczone w rodzinach zastępczych,

2) osoby o ukierunkowanych i udokumentowanych zdolnościach, którym ustalono indywidualny program lub tok nauki,

3) osoby zamieszkałe w Garwolinie.

§ 8

1. Gimnazjum może nie przyjąć kandydata spoza obwodu w przypadku, gdy na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej została wpisana nieodpowiednia lub naganna ocena zachowania.

2. Laureaci konkursów o zasięgu wojewódzkim i ponadwojewódzkim, których program obejmuje w całości lub poszerza treści podstawy programowej co najmniej jednego przedmiotu, przyjmowani są do gimnazjum niezależnie od kryteriów i w postępowaniu rekrutacyjno-kwalifikacyjnym otrzymują 90 punktów lub wpis „laureat konkursu”.

§ 9

Ogłoszenie listy kandydatów przyjętych do gimnazjum nastąpi z zachowaniem terminu określonego harmonogramem naboru – zgodnie z zarządzeniem MKO.

§ 10

1. Odwołania związane wyłącznie z dostrzeżonymi błędami proceduralnymi (np. w obliczaniu liczby punktów) należy składać do dyrektora szkoły w ciągu trzech dni od ogłoszenia listy przyjętych. Odwołania zostaną rozpatrzone w ciągu siedmiu dni od ich złożenia.

2. Sprawy sporne wynikłe w trakcie przeprowadzania rekrutacji rozstrzyga dyrektor szkoły.

§ 11

1. W terminie do 15 września 2013r. uczniowie klas pierwszych składają u pielęgniarki szkolnej bilans zdrowia i kartę zdrowia ucznia.

2. Nieodebrane dokumenty osób nie będących uczniami szkoły przechowuje się do 30 września 2012r. Po tym terminie szkoła, za wyjątkiem dokumentów wymienionych w § 4 ust. 1 pkt 2, dokonuje zniszczenia nieodebranych dokumentów.

 

Zatwierdzono na posiedzeniu Rady Pedagogicznej

Publicznego Gimnazjum nr 1 w Garwolinie

dnia 14 lutego 2013 r.

 

*) Wypis z ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. – Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz. 93, z późn. zm.):

Art. 25. Miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu.

Art. 26.        § 1. Miejscem zamieszkania dziecka pozostającego pod władzą rodzicielską jest miejsce zamieszkania rodziców albo tego z rodziców, któremu wyłącznie przysługuje władza rodzicielska lub któremu zostało powierzone wykonywanie władzy rodzicielskiej.                § 2. Jeżeli władza rodzicielska przysługuje na równi obojgu rodzicom mającym osobne miejsce zamieszkania, miejsce zamieszkania dziecka jest u tego z rodziców, u którego dziecko stale przebywa. Jeżeli dziecko nie przebywa stale u żadnego z rodziców, jego miejsce zamieszkania określa sąd opiekuńczy.

Art. 27. Miejscem zamieszkania osoby pozostającej pod opieką jest miejsce zamieszkania opiekuna.

Art. 28. Można mieć tylko jedno miejsce zamieszkania.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić Ci najlepszą jakość na naszej stronie.