sp1garwolin@poczta.onet.pl
25 682 33 71

Zdalne lekcje pod lupą policjantów

  Policja ostrzega, że żadne zachowanie polegające na znieważeniu funkcjonariusza publicznego nie pozostanie bezkarne. Hejt na nauczycieli prowadzących lekcje online jest zachowaniem nagannym, które może wyczerpywać znamiona przestępstwa. Policja stanowczo będzie reagować na tego typu przypadki łamania prawa.

 

Zajęcia na platformach internetowych dają możliwość kontaktowania się nauczycielom i uczniom, w czasie, kiedy tradycyjne lekcje w szkole nie mogą się odbywać. Uczestnicy takich zajęć widzą się i słyszą. Choć wejście do takiej wirtualnej klasy nie jest skomplikowane – wystarczy mieć link przesłany przez ucznia – udział w nich osób nieuprawnionych może naruszać przepisy prawa.

- Mowa tutaj o sytuacjach, kiedy do lekcji dołączają hejterzy. W ostatnim czasie policjanci z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii Komendy Powiatowej Policji w Garwolinie odebrali kilka sygnałów o takich incydentach. Nieuprawnione osoby, które pojawiały się na lekcji online, kierowały do nauczycieli wulgaryzmy, obrażały i znieważały ich, pojawiały się też groźby. Nauczyciele zmuszeni byli przerywać lekcje i blokować dostęp. Tymczasem trzeba z całą mocą podkreślić, że za znieważenie nauczyciela, który w świetle prawa postrzegany jest jako funkcjonariusz publiczny, grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności. W zależności od charakteru i rodzaju konkretnych przypadków należy dodać, że każda osoba, która w sposób nieuprawniony dołącza do lekcji może odpowiadać za nieuprawniony dostęp do informacji, naruszenie tajemnicy korespondencji bądź pokonanie zabezpieczeń i uzyskanie takiego dostępu. Czyny te stanowią przestępstwa skatalogowane w kodeksie karnym i w przypadku zgłoszenia takich zdarzeń policjanci będą dążyć do ustalenia sprawców i pociągnięcia ich do odpowiedzialności .

sierż. szt. Małgorzata Pychner

 

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić Ci najlepszą jakość na naszej stronie.