sp1garwolin@poczta.onet.pl
25 682 33 71

Historia szkoły do 1999r.

            W Garwolinie szkoła istniała na pewno po I wojnie Światowej. Po odzyskaniu niepodległości były dwie szkoły w tym Szkoła Powszechna im. Stanisława Konarskiego przy ulicy Kościelnej (obecnie Żwirki i Wigury).

            W czasie II wojny światowej budynek pełnił różne funkcje: znajdował się tu garnizon niemiecki a potem był tu szpital.

            Po zakończeniu wojny w budynku tym mieściły się dwie szkoły powszechne: na I piętrze Szkoła Powszechna im. Marii Konopnickiej, na II piętrze Szkoła Powszechna im. Stanisława Konarskiego. Poza tym  znajdowały się tu: Szkoła Zawodowa, Biblioteka Pedagogiczna, biblioteka szkolna oraz Szkoła Podstawowa dla Pracujących (na górnym parterze) oraz przedszkole, kuchnia, jadalnia(na dolnym parterze).

Dopiero od roku szkolnego 1955/1956 w miejsce dwóch szkół powszechnych utworzono jedną Szkołę Podstawową nr 1 im. Marii Konopnickiej. Jej kierownikiem został Marian Jaworski.

Natomiast od roku szkolnego 1999/2000 zgodnie z nową reformą oświaty w tym budynku ,obok Szkoły Podstawowej nr 1, rozpoczyna swoją działalność Publiczne Gimnazjum nr 1. 

gimnazjum1 Widok z wieży kościoła parafialnego na Szkołę Podstawową nr 1 (lata 30-te XX wieku) w:Garwolin w dawnej i współczesnej fotografii, UM Garwolin, Garwolin 2012

 

SP-gimnazjum

Szkoła Powszechna im. St. Konarskiego 1922-1925

w: Raport o Stanie Miasta;Garwolin w latach 1998-2002 z rysem historycznym, UM Garwolin 2002

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić Ci najlepszą jakość na naszej stronie.